Sylwester 2017 w górach czy może za granicą ?

Każdego roku, kiedy perspektywa zbliżającego się grudnia i sylwestra jest co raz bliżej, większość z nas ma ten sam dylemat… sylwester w górach?

W hotelu czy może w domu gościnnym? Aktywna zabawa czy posiadówa ze znajomymi. Sylwester w górach daje wiele możliwości a niewątpliwą zaletą jest to że jesteśmy u siebie. Znamy nasze polskie zwyczaje i wiemy czego się spodziewać. Co rok świętujemy tą wyjątkową noc, bez większego zastanowienia, skąd tak właściwie wzięła się ta tradycja. Zachęcamy zatem do zapoznania się z krótką legendą na te temat a przy okazji sprawdziliśmy dla Was, jak wyglądają sylwestrowe zwyczaje w różnych krajach świata.

Papież sylwester i smok

Tradycja świętowania tego dnia upowszechniła się w XX wieku. 31 grudnia jest liturgicznym wspomnieniem papieża Sylwestra I, który jak głosi legenda w 317 roku miał zamknąć w podziemiach Watykanu ogromnego smoka. Papież Sylwester zmarł 31 grudnia. W roku 999 w rocznicę śmierci papieża, smok miał opuścić podziemie i zniszczyć całą planetę. Jak widać ta bardzo stara legenda nie spełniła się, tak samo jak ze strachem oczekiwana klęska milenijna mająca nadejść w 2000 roku, co zapewne wielu z nas doskonale pamięta.

papież sylwester

W 317 roku świat nie uległ zagładzie, dlatego ludzi ogarnęła wielka radość i od tej pory świętowali nadejście nowego roku. Tradycja ta, została jednak mocniej kultywowana od XX wieku. Najpierw przez zamożne warstwy, by w końcu upowszechnić się w każdej z grup społecznej hierarchii. Wraz ze świętowaniem przyjścia nowego roku, w lokalnych społecznościach tworzyły się pierwsze sylwestrowe zwyczaje, których dopełnienie miało przynieść wszelką pomyślność na kolejne 365 dni.

Jak to jest w innych krajach?

Do najstarszych tradycji możemy zaliczyć hiszpański zwyczaj nakazujący zjedzenie 12 winogron, przy każdym wybiciu godziny przez zegar. Zwyczaj miał przynieść dobrobyt, choć plotka głosi, że wymyślili go sadownicy winorośli, którzy mieli nadzieję na zwiększenie sprzedaży.

sylwester w hiszpanii

Duńczycy witają nowy rok zeskakując z krzesła lub rozbijając talerze o drzwi swoich przyjaciół. Dlatego im więcej kawałków porcelany przed domem tym większe grono oddanych przyjaciół.

Jak wiadomo, nowy rok otwiera przed nami nowe możliwości… nowa praca, nowe miejsce zamieszkania a może nowy tryb życia ? Włoszki, które w nowym roku chcą znaleźć męża, w sylwestrową noc, koniecznie muszą założyć czerwoną bieliznę.

Grecy w tym dniu zajadają się ciastem św. Bazylego, ten kto w swoim kawałku odnajdzie monetę może spodziewać się obfitego roku. Gdy marzą nam się podróże i zwiedzanie świata, skoczmy na sylwestra do Meksyku lub Wenezueli. Tamtejsi mieszkańcy w sylwestra okrążają swoje domy z bagażem, co podobno ma im przynieść wiele możliwości podróżowania w nowym roku. W naszej mroźniej, grudniowej ojczyźnie raczej nie przyjął by się filipiński zwyczaj, który nakazuje aby w ten szczególny dzień do samej północy w domu pootwierane były wszystkie drzwi i okna, aby dom wypełnił się miłością. Filipińczycy muszą też przez cały dzień jeść okrągłe owoce, zaś dzieci powinny wysoko skakać, aby szybko urosły.

Dziwny zwyczaj strzelania z karabinów maszynowych w Iraku raczej odstrasza od sylwestrowej zabawy… No ale co kraj to obyczaj. Bajkowy, wesoły, huczny i znany na całym świecie jest zwyczaj obchodzenia sylwestra w Brazylijskim Rio de Janeiro. Piękne stroje, fajerwerki i magia tej nocy to coś co sprawia, że przyjeżdżają tam niezliczone rzesze turystów.

Sylwester po Polsku

Każdy kraj ma swój wyjątkowy przepis na udany nowy rok. W Polsce też wierzymy, że sylwester powinien zostać spędzony w wesołym nastroju przy suto zastawionym stole. Ta tradycja zdecydowanie wypada najlepiej spośród prezentowanych powyżej. Bardzo popularna i pomysłowa jest możliwość spędzenia sylwestra aktywnie na stoku narciarskim lub na basenach termalnych. Rozrywkowo można bawić się w klubach, lub na uroczystych sylwestrowych balach, gdzie można założyć odświętne kreacje. Sama noc sylwestrowa to czas radości. Ważne jest jednak co przyniesie następny dzień. Powszechnie wiadomo, że w nowym roku do naszego domu jako pierwszy powinien zawitać mężczyzna, gdyż przyniesie to same korzyści. Kobieta niestety zwiastuje kłótnie i niedostatek. Często można się spotkać z jeszcze jednym zwyczajem, który daje o sobie znać dopiero, gdy przyjdzie prawdziwa ciepła wiosna. Otóż istnieje również przekonanie, że jeżeli pierwszy raz roku zobaczymy bociana w locie to możemy być pewni, że będzie to dobry rok.

sylwester w górach

Nowy rok w górach

Zwyczaje zwyczajami, jednak najważniejsze jest to abyśmy mogli powiedzieć, że żegnany rok był dobry a nowy będzie jeszcze lepszy, zaś impreza sylwestrowa była naprawdę wypasiona! Dlatego właśnie polecamy aby sylwester 2016/17 spędzić w górach. Rodzinna atmosfera, pyszne domowe jedzenie i świetna zabawa przy góralskiej muzyce sprawią, że będzie to niezapomniana noc!

Jeżeli pogoda dopisze i Podhale spowije biały puch, w sylwestrową noc można przejechać konnym zaprzęgiem po okolicznych miejscowościach a na koniec zapalić ognisko w zimowej scenerii. Sami zatem zdecydujcie, gdzie będziecie się czuli najlepiej tej wyjątkowej nocy. My gorąco polecamy sylwester w górach z noclegami w Domu wczasowym Maria!

Sylwester na Podhalu, zapraszamy

fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_I
fot. http://sekretyhiszpanii.blogspot.com/2012/12/12-winogron-na-nowy-rok.html

Aktualne oferty w naszym obiekcie

Boże Ciało

Zapraszamy na niezapomniany weekend Bożego Ciała na Podhalu. Odkryj urok tego regionu, gdzie góry łączą się z tradycją, a natura otacza Cię swoim pięknem. Dlaczego warto wybrać się w tym czasie? Bo Boże Ciało to nie tylko święto religijne, ale także doskonała okazja do relaksu wśród górskich pejzaży.

Cena od: 120 zł/os

W cenie: HB

Zobacz ofertę
Aktualne oferty w naszym obiekcie

Majówka z krokusami

Słynne krokusy ścielące podtatrzańskie polany to niebywały widok wieszczący nadejście wiosny. Tak wyjątkowy plener można zobaczyć tylko pod Tatrami. Majówka to pierwszy w roku weekend, kiedy można odpocząć od pracy i wyrwać się na chwilę z domu zażywać wiosennych promieni słońca. Podhale jest doskonałym miejscem do jej spędzenia. Świeże powietrze, usłane kwiatami polany zachęcają do przebywania na zewnątrz.

Cena od: od 120 zł/os

W cenie: HB

Zobacz ofertę
Aktualne oferty w naszym obiekcie

Słoneczne lato w górach

Przygotowaliśmy dla Państwa atrakcyjną cenowo ofertę letnią. Nasz Dom Wczasowy otoczony jest pięknym zielonym ogrodem, gdzie aktywnie można spędzić czas, grając w piłkę lub wypoczywać przy grillu. Oferujemy całodzienne wyżywienie a nasza lokalizacja stanowi świetną bazę wypadową do najlepszych atrakcji Podhala. Zapraszamy z całą rodziną!

Cena od: od 110 zł/os

W cenie: HB

Zobacz ofertę
Zobacz wszystkie oferty

Atrakcje dla każdego:

 • Spiska Kraina - Niedzica
 • Spływ Dunajcem - Sromowce
 • Zamek Dunajec - Niedzica
 • Termy - całe Podhale
 • Muzeum Tatrzańskie - Zakopane
 • Kasprowy Wierch - Zakopane
 • Zjeżdżalnia grawitacyjna - Zakopane

Sport i rekreacja:

 • Park Linowy - Murzasichle
 • Rafting na Dunajcu
 • Loty widokowe - Nowy Targ
 • Aquapark - Zakopane
 • Tatrzański Park Narodowy
 • Gorczański Park Narodowy
 • Trasy rowerowe

Restauracje i karczmy:

 • Karczma Zadyma - Szaflary
 • Restauracja U Studniara - Murzasichle
 • Restauracja Sichlański Dworek - Murzasichle
 • Tygodnik Podhalański Cafe - Zakopane
 • Karczma Rąbanica - Poronin
 • Restauracja Litworowy Staw - Białka Tatrzańska
 • Restauracja Mała Szwajcaria - Zakopane

Zobacz mapę atrakcji w naszym regionie

Kontakt

Newsletter

I agree with the Regulamin and the Privacy policy